Dieta detoksykacyjna, czyli jak oczyścić organizm

Wysoko przetworzone, pełne szkodliwych chemicznych dodatków produkty spożywcze oraz zanieczyszczone powietrze i woda – to główne źródła toksyn, które przedostają się do naszego organizmu niemal każdego dnia. Nagromadzenie toksycznych substancji powoduje między innymi zmęczenie, złe samopoczucie, kłopoty z cerą czy problemy z koncentracją, a w dłuższej perspektywie nawet różnego rodzaju choroby. Z tego powodu warto od czasu do czasu oczyścić organizm z toksyn za pomocą diety detoksykacyjnej. Pozwala ona na uregulowanie przemiany materii i usunięcie nadmiaru szkodliwych substancji dzięki spożywaniu określonych produktów.

Na czym opiera się przykładowa dieta detoksykacyjna?

Kluczowym elementem przykładowej diety detoksykacyjnej jest spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, który znacząco usprawnia pracę jelit. Chcąc oczyścić organizm z toksyn, należy zatem wprowadzić do swojego jadłospisu dużą ilość owoców i warzyw, zwłaszcza takich jak brokuły, marchew, buraki, fasola, groch, jabłka, gruszki czy śliwki. Bardzo ważne dla skutecznej detoksykacji jest również jedzenie ziaren, nasion, orzechów, pełnoziarnistego pieczywa, a także spożywanie takich produktów jak na przykład kefir albo kapusta kiszona. Uzupełnieniem diety detoksykacyjnej powinno być też picie dużej ilości wody. Usunięcie toksyn zakłada jednocześnie całkowitą rezygnację z alkoholu, napojów gazowanych, kawy, czarnej herbaty i produktów zawierających chemiczne dodatki oraz znaczną ilość soli lub cukru.

Pomysły na zdrowe posiłki

Duża liczba produktów pomagających w pozbyciu się nadmiaru szkodliwych substancji z organizmu pozwala na przyrządzanie różnego rodzaju smacznych oraz zdrowych dań. Podczas śniadania warto postawić na przykład na jogurt naturalny z otrębami albo surówkę z kiszonych ogórków i cebuli. Znakomitym pomysłem na obiad będzie zaś zupa-krem z brokułów lub mieszanka warzywna z brązowym ryżem. Zdrowa kolacja może natomiast przyjąć formę kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z pomidorem czy kalafiora gotowanego na parze. Należy też pamiętać o świeżo wyciskanych – najlepiej własnoręcznie – sokach owocowych oraz warzywnych.

Zasady diety detoksykacyjnej

Dieta detoksykacyjna pozwala usunąć toksyczne substancje z organizmu, poprawiając jego funkcjonowanie, a jednocześnie zapobiegając nieprzyjemnym dolegliwościom. Należy jednak pamiętać, że detoksykacja powinna trwać od 1 do maksymalnie 7 dni i nie może być stosowana częściej niż raz w miesiącu. Ponadto niektóre kłopoty zdrowotne, jak na przykład problemy z układem trawiennym, stanowią przeciwwskazanie do jej wprowadzenia. Jeśli chcesz skutecznie oczyścić swój organizm z toksyn, skontaktuj się z Fitpapu. Nasz dietetyk przygotuje dla Ciebie optymalny jadłospis na podstawie Twoich oczekiwań oraz stanu zdrowia, zapewniając smaczną i zdrową dietę pudełkową.

Oceń
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram