Zbilansowana dieta – jak powinna wyglądać?

Aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem, należy wprowadzić do swojego codziennego życia kilka istotnych zmian i nawyków. Kluczowa jest nie tylko regularna aktywność fizyczna czy regenerujący sen, ale też odpowiednio zaplanowana, zbilansowana dieta, która zapewni dobre samopoczucie, a także prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dostarczając mu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Właściwy plan żywieniowy nie opiera się jednak wyłącznie na proporcjach poszczególnych rodzajów pożywienia, ale również takich czynnikach jak liczba posiłków czy pora ich spożywania.

Częstotliwość jedzenia, czyli trzy czy pięć posiłków dziennie?

Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych warto zacząć od rozplanowania posiłków w ciągu dnia. Często powtarzana zasada mówi, że ich optymalna liczba to trzy, ale w rzeczywistości stanowi to minimum. Najkorzystniejsze dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia jest spożywanie pięciu posiłków – trzech nieco większych, z naciskiem na śniadanie i obiad, a także dwóch mniejszych pomiędzy nimi. Oczywiście zależy to również od indywidualnego stylu życia bądź potrzeb – prawidłowo zaplanowana, zbilansowana dieta może bowiem wyglądać inaczej na przykład u osób wyczynowo uprawiających sport czy kobiet w ciąży. Warto też pamiętać o tym, by odstępy między posiłkami były regularne, a ostatni z nich spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

Z czego powinna składać się zbilansowana dieta

Kluczowym elementem zbilansowanej diety pozostaje odpowiednie dobranie oraz zrównoważenie jedzenia, a tym samym substancji odżywczych. Podstawę zdrowego jadłospisu stanowią warzywa i owoce, które powinny uzupełniać właściwie każdy posiłek, będąc niezwykle bogate w witaminy oraz minerały. Bardzo ważne są też produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, w postaci ciemnego pieczywa, makaronów czy płatków. W zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć także nabiału, jajek i roślin strączkowych – to znakomite źródło białka. Komponując zdrowy jadłospis, warto zwrócić uwagę na chude mięso, ryby, jak również oleje roślinne oraz spożywanie odpowiedniej ilości wody – około 1,5 litra dziennie.

Zbilansowana dieta z dowozem na terenie Pszczyny, Tarnowskich Gór i okolic

Stosowanie zbilansowanej diety bogatej we wszystkie niezbędne substancje odżywcze, opartej na regularnym spożywaniu posiłków w odpowiedniej liczbie i objętości zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także zapobiega wielu dolegliwościom. Warto kierować się ogólnymi zasadami, ale należy też zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby organizmu. Właśnie dlatego w Fitpapu proponujemy przygotowanie zbilansowanej diety z dowozem na terenie Tychów, Pszczyny, Tarnowskich Gór oraz okolic, z uwzględnieniem Twoich oczekiwań, stanu zdrowia i stylu życia.

Oceń
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram