Co to jest efekt jojo i jak go uniknąć?

Zapewne każdy z nas wie – nawet jeśli osobiście nie przechodził tego procesu – że skuteczne odchudzanie jest czasochłonne i wymaga dużego samozaparcia. Gdy jednak przestrzegamy wszystkich zasad stosowanej diety oraz innych zaleceń dietetyka dotyczących stylu życia, na końcu tej długiej drogi czeka na nas upragniona, szczupła sylwetka. Nie jest to jednak moment, w którym możemy przestać dbać o zadowalającą figurę – jeśli nie będziemy starać się utrzymać osiągniętej wagi, zbędne kilogramy mogą szybko powrócić. To tzw. efekt jojo dotykający wielu osób stosujących diety odchudzające, przed którym na szczęście można się uchronić.

Skąd bierze się efekt jojo?

Efekt jojo polega na powtórnym przybieraniu na wadze po zakończonej diecie odchudzającej. Jego nazwa wzięła się stąd, iż ma on postać powracającą – osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy bardzo często zmagają się z ponownym wzrostem masy ciała po jej kilkukrotnym zredukowaniu. Przyczyną pojawienia się efektu jojo zazwyczaj jest powrót do starych nawyków żywieniowych po zakończeniu odchudzania. Nierzadko stwierdzamy, że skoro osiągnęliśmy już wymarzoną figurę, możemy znów jeść tak samo, jak dawniej – to zaś prosty sposób na to, by wrócić do punktu początkowego.

Ekstremalne diety wrogiem chudnięcia

Czasem naprzemienne chudnięcie i tycie wynika z nieprawidłowej diety. Programy zakładające szybką utratę wagi, w tym tzw. głodówki, sprawiają, że po ich zakończeniu organizm przygotowuje się na kolejny okres głodu i nawet niewielką nadwyżkę kalorii magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej. Często dochodzi do tego brak aktywności fizycznej powodujący redukcję masy mięśniowej, a to właśnie ona w dużej mierze odpowiada za skuteczne spalanie tłuszczu na co dzień. W rezultacie dieta odchudzająca ostatecznie okazuje się nieskuteczna, negatywnie wpływając nie tylko na sylwetkę, ale też samopoczucie.

Jak zapobiec efektowi jojo?

Podstawowym sposobem na to, by uniknąć efektu jojo, jest potraktowanie odchudzania nie jako procesu z początkiem i końcem, lecz jako zmiany nawyków żywieniowych na stałe. Jeśli naszym celem będzie stosowanie zbilansowanej diety na co dzień, ryzyko powrotu do dawnych przyzwyczajeń znacznie zmaleje. Ponadto ważne jest tempo zarówno chudnięcia, jak i włączania nieco bardziej kalorycznych pokarmów do jadłospisu, a do tego regularna aktywność fizyczna. Tylko przestrzeganie tych wskazówek sprawi, że efekty odchudzania okażą się trwałe.

Odpowiednie zaplanowanie diety odchudzającej i poszczególnych posiłków w ciągu dnia jest kluczowym krokiem na drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Z pomocą cateringu pudełkowego od Fitpapu stanie się ona prostsza – nasz dietetyk przygotuje dla Ciebie plan żywieniowy, dzięki któremu pożegnasz się ze zbędnymi kilogramami, a przy tym będziesz cieszyć się wyśmienitymi smakami.

Oceń
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram