Dieta dla osób z chorobą Hashimoto

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną mogącą w początkowych fazach rozwoju nie dawać żadnych niepokojących objawów. Częściej dotyka ona kobiet, które zgłaszają się do lekarza głównie wtedy, gdy szybko zaczynają przybierać na wadze, ale schorzenie to prowadzi również do niedoczynności tarczycy, uczucia senności, a także przewlekłego zmęczenia oraz obniżenia nastroju. Tym niemniej w przebiegu choroby Hashimoto wyraźnie zaznaczają się problemy ze wspomnianym gruczołem i spowolniona przemiana materii nierzadko skutkująca otyłością, dlatego tak duże znaczenie ma skomponowanie odpowiedniej diety.

Jakie produkty należy włączyć do diety?

Wiedząc, jakie substancje odżywcze są niezbędne, a jakie niewskazane przy chorobie Hashimoto, można przygotować dietę wspomagającą pracę tarczycy, dostarczającą wszystkich potrzebnych składników, a przy tym redukującą objawy. Koniecznie trzeba zrezygnować ze słodyczy, produktów o wysokim indeksie glikemicznym oraz mocno przetworzonych. Do tego z jadłospisu muszą zniknąć warzywa kapustne (np. brokuły, brukselka) i soja, a zamiast nich warto postawić na chude mięso, ryby, niskotłuszczowy nabiał, świeże soki, marchew, ziemniaki, ogórki, pomidory czy buraki. Ponadto dobrym pomysłem będzie włączenie niektórych owoców – śliwek, porzeczek, jabłek, bananów, cytrusów i rozmaitych jagód.

Produkty mleczne i zbożowe w Hashimoto

Problematyczne w określaniu diety dla osób cierpiących na chorobę Hashimoto bywa włączenie produktów mlecznych i zbożowych. Schorzenie to często wiąże się z nietolerancją glutenu albo laktozy, ale stopień nadwrażliwości jest inny w przypadku każdego chorego. Właśnie dlatego każdy, komu Hashimoto towarzyszy na co dzień, powinien skonsultować się z lekarzem, a także dietetykiem, aby przygotować jadłospis odpowiadający na wszystkie potrzeby oraz wymagania organizmu. Catering dietetyczny, który w Fitpapu oferujemy Klientom z Katowic, Gliwic, Tychów, Zabrza, Bytomia i pobliskich miast, zawsze dostosowujemy zaś do indywidualnych oczekiwań, także zdrowotnych. Skonsultuj z naszym dietetykiem > dieta na indywidualne potrzeby z dostawą prosto do domu.

Oceń
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram