Jak dobrać dietę dla osób z nietolerancją laktozy?

Laktoza to cukier obecny w mleku oraz wytwarzanych z niego produktach spożywczych, który jest rozkładany przez organizm na glukozę i galaktozę z pomocą laktazy. Zdarza się jednak tak, że ilość tego enzymu trawiennego jest niewystarczająca do prawidłowego rozkładu cukru mlecznego. Wówczas mamy do czynienia z nietolerancją laktozy, która zazwyczaj ma podłoże dziedziczne i objawia się w okresie nastoletnim lub dorosłości albo jest wynikiem wrodzonego niedoboru laktazy. Rozwiązaniem problemów wynikających z nietolerancji laktozy jest przestrzeganie odpowiednio dobranej diety.

Nietolerancja laktozy – jakie daje objawy?

W wyniku problemów z trawieniem laktozy cukier ten nie zostaje rozłożony, przez co ulega fermentacji w jelicie grubym. Może to wywoływać różnorodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym:

  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunkę,
  • gazy,
  • głośne przelewanie w żołądku.

Objawy nietolerancji laktozy nie występują zwykle zaraz po posiłku, lecz po upłynięciu kilku, a nawet kilkunastu godzin. Nasilenie dolegliwości zależy zaś od ilości cukru mlecznego zawartego w spożytych produktach, a także tego, jak duży jest niedobór laktazy w organizmie.

Dieta dla osób z nietolerancją laktozy

Zależnie od rodzaju nietolerancji laktozy uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości może polegać na zredukowaniu lub całkowitej eliminacji cukru mlecznego z diety. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż mleko, a także pochodne produkty są bogate w niezbędne składniki odżywcze jak wapń czy witamina B. Z tego powodu dieta dla osób z nietolerancją laktozy powinna być odpowiednio zaplanowana. Do wartościowych zamienników należy przede wszystkim mleko roślinne, zwłaszcza sojowe, jak również tofu, sery dojrzewające i topione oraz produkty fermentowane takie jak kefir. Łatwo dostępne są też bezlaktozowe wyroby mleczne opatrzone stosowną informacją.

Dieta w nietolerancji laktozy – pomoc dietetyka

Należy pamiętać, że stopień niedoboru laktazy w organizmie nie jest identyczny u wszystkich osób cierpiących na nietolerancję laktozy, dlatego dieta powinna być dobrana przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i zakresu tolerancji cukru mlecznego. Warto w tym celu skorzystać z porady dietetyka, który sporządzi odpowiedni plan żywieniowy. W Fitpapu mamy na uwadze potrzeby osób z nietolerancją laktozy, dlatego oferujemy catering pudełkowy przygotowany specjalnie dla Ciebie. Zapewniamy konsultację z naszym dietetykiem z Tychów, który sporządzi indywidualną dietę, uwzględniając Twoje potrzeby. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram