Zdrowe menu grillowe – utrzymaj swój bilans kaloryczny

Lato w pełni, a wraz z nim nadszedł czas pysznych – ale niestety nie do końca zdrowych – potraw z grilla. Największy problem z nimi mają osoby na co dzień odżywiające się zdrowo według zbilansowanej diety. Oczywiście, od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na małe co nieco z rusztu, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zadbamy o nasze zdrowie.

Ogranicz czerwone mięso, pamiętaj o drobiu

Czerwone mięso to między innymi wieprzowina, wołowina, baranina, dziczyzna czy konina. Charakteryzuje się ono wysoką zawartością tłuszczu, przez co jest znacznie bardziej kaloryczne. Co ważne, podwyższa ono cholesterol, o czym powinny pamiętać osoby z problemami miażdżycowymi. Z tego powodu warto sięgać po mięso białe, m.in. drób. Kurczak czy indyk świetnie nadają się na grilla, dostarczają sporo białka, a przy tym mają niższą kaloryczność. Od czasu do czasu warto jednak sięgnąć po mięso czerwone, które zawiera więcej żelaza.

Grillowany pstrąg to dobry pomysł, czyli pamiętaj o rybach

Warto na grilla wybrać rybę, która nie tylko dostarczy nam pełnowartościowego białka, ale też sporo niezwykle cennych kwasów omega-3. Te właściwości odżywcze w połączeniu z niską kalorycznością sprawiają, że grillowana ryba świetnie sprawdzi się jako element diety redukcyjnej. Jeśli chodzi o konkretne gatunki ryb, to dobrym pomysłem będzie pstrąg, łosoś (chociaż jest tłustą rybą), halibut, sandacz oraz makrela. O ile to możliwe warto ograniczyć spożycie ryb mrożonych, na rzecz świeżych.

Warzywa, warzywa i jeszcze raz warzywa

Na koniec zostawiliśmy warzywa. Poza tym, że grillowane są przepyszne, to w dodatku zdrowe i niskokaloryczne. Mogą stanowić dodatek do mięsa, ale odpowiednio przyrządzone spiszą się również jako danie główne. Jeśli zależy Ci na wysokiej podaży białka, wybieraj rośliny strączkowe – fasolę, groch czy bób. Nie wiesz jak je grillować? Wykorzystaj folię aluminiową bądź gotowe aluminiowe tacki.

Zdrowe grillowanie jest możliwe

Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – nie tylko to, co jemy ma wpływ na nasze zdrowie, liczy się również sposób przyrządzania potraw. Grillując, zwróć uwagę na to, aby nie używać chemicznych rozpałek oraz korzystać z tacek aluminiowych. Dzięki nim ograniczysz skapywanie tłuszczu na rozgrzany węgiel, a to właśnie wówczas wytwarzają się szkodliwe substancje rakotwórcze, które osiadają na potrawach.

Kierując się powyższymi zasadami, nie tylko zadbasz o zbilansowaną dietę, ale również o swoje zdrowie. Natomiast tym, którzy nie mają czasu na przygotowywanie posiłków, a chcą jeść smacznie i zdrowo proponujemy szeroką ofertę rozmaitych diet pudełkowych. Zapraszamy.

Oceń
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram