Dieta samodzielna vs Dieta pudełkowa z dowozem – co taniej?!

Inspirację tego ciekawego opracowania, dostarczyła nam nasza klientka Kasia. Wnioski z porównania kosztów diety przygotowywanej samodzielnie i diety pudełkowej, są bardzo interesujące, dlatego serdecznie zapraszamy do lektury.

Przygoda z dietą

Przygodę z dietą, a w zasadzie trybem odżywiania, Pani Kasia zaczęła kilka miesięcy temu. Jej celem było utrzymanie zgrabnej sylwetki oraz zadbanie o swoje zdrowie. Plan zakładał samodzielne przygotowywanie pięciu zróżnicowanych i bogatych odżywczo posiłków o łącznej kaloryczności 1000 Kcal. Ważne było wykluczenie podjadania, dlatego rozłożenie jedzenia na pięć porcji, pozwalało utrzymywać apetyt na wodzy i odpowiednią sytość.

Pani Kasia jako mama pięciolatka oraz zaangażowana zawodowo kobieta, nie dysponowała nadmiarem wolnego czasu. Dlatego gotowaniem i przyrządzaniem potraw, najczęściej zajmowała się wieczorami, czasami pomagał jej też mąż. Jednak po pewnym czasie, mimo nabrania wprawy, Pani Kasia zastanowiła się nad kosztami jakie ponosi, a szczególnie wieczornym zmęczeniem.

Pani Kasia jest obecnie naszą klientką 😉 Podczas konsultacji dietetycznej, podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami i notatkami, co zainspirowało nas do przygotowania niniejszego porównania.

Porównanie kosztów: dieta pudełkowa vs dieta samodzielna

Porównujemy dokładnie taki sam zestaw posiłków, przykładowego menu z diety pudełkowej 1000Kcal.

Dieta własnym nakładem:

W kalkulacji porównujemy koszt dzienny i uwzględniamy: koszt samych produktów, czas zakupów i czas przygotowania dań. Czas poświęcony na zakupy i przygotowanie, przeliczamy po minimalnej stawce godzinowej na koszt.
Aby nie komplikować przeliczeń, nie uwzględniamy kosztów zużycia wody, gazu, prądu oraz czasu początkowego potrzebnego na przygotowanie sobie diety i odpowiednio skalkulowanych przepisów.

Zatem do dzieła!

Najpierw zliczamy koszty samych produktów, potrzebnych na przygotowanie dań (ceny rynkowe z marca 2022) :

Śniadanie: Kasza gryczana z jogurtem naturalnym i musem truskawkowo bananowym.
– Kasza 4x100g cena za całe opakowanie 5,5 zł, przy porcji ok 50gr na dzień, koszt równa się 0,7 zł,
– Jogurt 1 szt. cena za sztukę 1,49 zł, porcja na dzień 1 szt. koszt równa się 1,49 zł,
– Banan 1 szt. cena za sztukę 1 zł, porcja na dzień 0,5 szt. koszt równa się 0,5 zł,
– Truskawki mrożone 450g cena za całe opakowanie 6 zł, przy porcji ok 50gr na dzień, koszt równa się 0,7 zł.
SUMA śniadanie: 3,39 zł

II Śniadanie: Krem groszkowo – pietruszkowy z pestkami dyni.
– Groszek mrożony 450g cena za całe opakowanie 3,85 zł, przy porcji ok 50gr na dzień, koszt równa się 0,8 zł,
– Pęczek pietruszki cena za sztukę 2 zł, porcja na dzień 0,5 szt. koszt równa się 1 zł,
– Pestki dyni 100g cena za całe opakowanie 5,56 zł, przy porcji ok 25gr na dzień, koszt równa się 1,4 zł
SUMA II śniadanie: 3,2 zł

Obiad: Udziec z kurczaka duszony z cukinią i makaronem.
– Udo z kurczaka 11 zł/kg, przy porcji 250gr na dzień, koszt równa się 2,75 zł,
– Cukinia 24 zł/kg, przy porcji 300gr na dzień, koszt równa się 7,2 zł,
– Makaron 400g cena za całe opakowanie 3,69 zł, przy porcji ok 160gr na dzień, koszt równa się 1,42 zł
SUMA obiad: 11,37 zł

Podwieczorek: Smoothie Chia z mango, kurkumą i nuta imbiru.
– Mango 1szt. cena za sztukę 5 zł, porcja na dzień 0,5 szt. koszt równa się 2,5 zł,
– Chia 250g cena za całe opakowanie 6 zł, przy porcji ok 50gr na dzień, koszt równa się 1,2 zł
– Kurkuma 20g cena za opakowanie 2,19 zł, przy porcji ok 4,5gr na dzień, koszt równa się 0,5 zł
– Imbir 15g cena 1,59 zł, przy porcji ok 3,7gr na dzień, koszt równa się 0,39 zł
SUMA podwieczorek: 4,59 zł

Kolacja: Kanapki z pastą z tuńczyka, twarogu i ogórka kiszonego.
– Chleb żytni 250g cena za sztukę 4,69 zł, przy porcji ok 55gr na dzień, koszt równa się 1 zł
– Tuńczyk 170g cena za opakowanie 6,29 zł, przy porcji 85gr na dzień, koszt równa się 3,15 zł
– Twaróg 200g cena za opakowanie 3 zł, przy porcji ok 66gr na dzień, koszt równa się 1zł
– Ogórki kiszone 700g cena za opakowanie 5 zł, przy porcji 100gr na dzień, koszt równa się 0,7 zł
SUMA kolacja: 5,85 zł

Koszt wszystkich produktów w przeliczeniu na jeden dzień = 28,4 zł

Czas na zakupy!
Jednorazowy zakup wszystkich powyższych produktów potrzebnych do diety, wraz z czasem przeznaczonym na drogę do i z sklepu, plus rozpakowanie, to ok 1,5 godziny. Większość produktów starcza na około 4 razy wykorzystania, zatem na potrzeby obliczeń jednego dnia, czas zakupów 1,5 godziny dzielimy na 4.
Czas zakupów 22 minuty.

Czas przygotowywania potraw.
Czas potrzebny na przygotowania potraw na cały dzień, prezentujemy poniżej. Oczywiście nie zawsze przygotowanie poszczególnych dań zajmuje tyle samo, raz zrobisz szybkie śniadanie, a dłużej obiad, a innym razem odwrotnie, itd. Sprawność kucharza również ma znaczenie. Ale w praktyce tak właśnie wychodziło z notatek Pani Kasi i z własnych doświadczeń również to potwierdzamy.
Śniadanie: 20 minut
II Śniadanie: 10 minut
Obiad: 40 minut
Podwieczorek: 5 minut
Kolacja: 10 minut
Czas przygotowania – Suma: 85 minut

 

Przejdźmy do przeliczenia czasu na pieniądze 😉

Łączny czas na zakupy i przygotowanie: 22 min. + 85 min. = 107 min. co równa się 1 godzina i 47 minut (1,78 h)

Przeliczamy ten czas na pieniądze. Przyjmujemy aktualną 2022r minimalną stawkę godzinową, która wynosi: 13,91 zł netto (na rękę)
Zatem: 1,78 x 13,91 zł = 24,75 zł

Koszt czasu potrzebnego na zakupy i przygotowanie 5 daniowej diety, w przeliczeniu na jeden dzień = 24,75 zł

Łączne koszty samodzielnej diety w wariancie 1000 Kcal na dzień, to:

koszt produktów plus koszt zakupów i przygotowania, czyli:
28,4 zł + 24,75 zł = 53,15 zł
To obliczenie uwzględniające przeliczenie czasu po najniższej krajowej!

W przypadku uwzględnienia średniej krajowej (ok. 28 zł / h na rękę), koszt wychodzi:
1,78h x ok 28 zł = 49 zł (koszt czasu zakupów i przygotowania)
Łączny koszt jednego dnia: 28,4 zł + 49 zł = 77,4 zł

Cennik cateringu dietetycznego Fitpapu

W Fitpapu dieta pudełkowa 1000 Kcal z dowozem, w pakiecie “Styl życia / redukcja” to 53 zł na dzień (przy zamówieniu powyżej 20 dni)

 

Najważniejsze wnioski porównania kosztów diety samodzielnej i diety pudełkowej:

 

  1. Z przytoczonych obliczeń, wynika że koszty diety samodzielnej są minimalnie wyższe względem zamówienia diety pudełkowej, przy założeniu najniższej krajowej jako przelicznika czasu na koszt.
    Przy czym pominięte zostały koszty zużycia wody, gazu, prądu oraz czasu początkowego potrzebnego na przygotowanie sobie planu diety.
  2. Przyjęcie wyższej niż minimalna, wartości pieniężnej Twojej godziny, mocniej przechyla szalę na korzyść diety pudełkowej, która okazuje się wtedy rozwiązaniem zdecydowanie tańszym i bardziej ekonomicznym.
  3. W porównaniu, usług cateringu dietetycznego do samodzielnego przygotowywania posiłków, największe znaczenie ma Pytanie: jak cenisz swój czas?

Jeśli chcesz oszczędzać czas oraz smacznie i zdrowo się odżywiać, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami, zapewniamy darmową konsultację dietetyczną. Dietetyk: +48 530 920 014 a.fraczek-bochenek@fitpapu.com

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Instagram